Cibulačka
Suroviny
|
Vybavení
|
Postup přípravy
Nakrájíme si cibuli na půlměsíčky, doporučuji použít co nejvíc cibule, polévky ve výsledku je pouze pár porcí, tak ať vaření aspoň stojí za to. :-) V hrnci si rozpustíme máslo a přidáme k němu cibuli, chvilku ji smažíme na největším plameni. Až trochu změkne, tak plamen stáhneme na nejslabší a průběžně cibuli mícháme, dokud krásně nezhnědne... člověk u sporáku už nemusí pořád stát, ale je třeba ji hlídat, aby se nepřipekla. Touto dobou je ideální do hrnce přidat bobkový list. Nebojte se cibuli nechat na sporáku klidně hodinu, pokud se nepřipeče, tak to ničemu nevadí - právě naopak, čím déle, tím lépe.
Po orestování cibule na ni nalijte bílé víno, přidejte sílu plameni a nechte ho povařit (ale míchat!!!). Víno se po chvíli vypaří a je čas na zasypání hladkou moukou (asi 1 nebo 2 lžíce). Stáhněte plamen a chvilku míchejte. Nakonec přilijte do hrnce vývar nebo zalitou kostku masoxu (množství záleží na cibuli, buď 1 velký hrnek nebo litr či více... lepší je přilívat postupně, vždy nechat trochu vyvařit a opět dolít, nezapomeňte průběžně ochutnávat). Chvíli polévku ještě vařte, cibule musí být měkká a téměř se rozpadat. Pokud bude polévka řidší, vařte ještě o to déle, cibule se rozvaří a polévka zhoustne (nemusíte tak přidávat zbytečně mouku).
Dodatky a poznámky
Možná jste si všimli, že v receptu není uvedena sůl ani žádné koření kromě bobkového listu. Solit není potřeba, pokud použijete masox, tak tuplem nesolte, sůl je v něm už obsažena. Někdo tam přidává třeba nové koření nebo pepř, ale nutností je pouze bobkový list. A podle mě další koření není ani potřeba, jen chuť cibule, vína a vůně lístku vavřínu. :-)
Sdílet na Facebooku | Sdílet na Twitteru | Sdílet na Google+